PDF Drukuj Email
Ojczysty na "pięć"
Wpisany przez ALitwin   
poniedziałek, 10 grudnia 2018 09:44


100 uczestników konkursu poprawności językowej na 100-lecie Niepodległości!!!
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, biblioteka wraz z polonistami zaprosiła uczniów klas pierwszych technikum do sprawdzenia swojej wiedzy w teście poprawności językowej. Można było zawalczyć o "piątkę" z j. polskiego i nagrody od Narodowego Centrum Kultury.

Wstępne eliminacje, w których wzięło udział 100 uczniów odbyły się w formie quizu online w dniach 13-21 listopada. Test obejmował 22 pytania z zakresu polskiej ortografii, fleksji i frazeologii. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Do finału konkursu, który miał miejsce 4 grudnia zakwalifikowało się 10 osób. Uczniowie zmierzyli się z polską ortografią i archaizmami, walczyli z najczęściej popełnianymi błędami językowymi.

 Ostateczną rozgrywkę w bitwie na czas i poprawność wygrał Radek Kłonowski z klasy 1TS, miejsce drugie zdobył Kacper Henkiel z 1TG1, a miejsce trzecie miejsce przypadło w udziale Miłoszowi Boczarowi z 1TS. Do przygotowania pytań konkursowych, jak i towarzyszącej finałowi prezentacji wykorzystane zostały materiały Narodowego Centrum Kultury opracowane w ramach kampanii Ojczysty - dodaj do ulubionych. Narodowe Centrum Kultury było też fundatorem nagród dla zwycięzców. Nasz przedsięwzięcie wsparła także swoimi funduszami Rada Rodziców.

Organizatorami konkursu były Panie – Agnieszka Brzeźna, n-el bibliotekarz i Joanna Tomasiak, n-el języka polskiego.