PDF Drukuj Email
Debata o wolontariacie
Wpisany przez ALitwin   
czwartek, 03 listopada 2011 07:37

W dniu 20.10. 2011r. w sali obrad Rady Miejskiej w Nysie miało miejsce spotkanie przedstawicieli szkół z terenu gminy Nysa na temat wolontariatu. Z naszej szkoły w debacie wzięli udział przedstawiciele SU : Bartłomiej Wiktor, Damian Krasoń i Sebastian Ayboga wraz z opiekunem mgr Tamarą Korus.
Tematem debaty była treść uchwały bieżącej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz włączenie jej jako dokumentu organizacyjnego w pracy placówek szkolnych na terenie naszej gminy. Dokument ten przyjął formę aneksu do Statutu Szkolnego.

Sala posiedzeń zapełniła się po brzegi, a młodzież nyska z dużym zaangażowaniem debatowała o wolontariacie.
Mówiono o sposobach organizacji zadań wolontariackich, prawach i obowiązkach wolontariuszy, sposobach promocji działań charytatywnych oraz o roli dorosłych w podejmowaniu pracy na rzecz innych. Młodzież rozmawiała również o plusach i minusach uchwały XVII Sesji Dzieci i Młodzieży.
Debatowano o różnych rodzajach działalności charytatywnych oraz organizacji pracy. Uczniowie zgodnie stwierdzili , że wolontariat powinien być propagowany na szeroką skalę jako jeden z elementów niezbędnych w kształtowaniu osobowości młodych ludzi.
Następnie przedstawiciele Zarządów Samorządów Szkolnych podpisali przygotowane dla nich aneksy oraz ustalili, że problematyka wolontariatu powinna zostać poruszona na lekcjach wychowawczych we wszystkich klasach w szkole, bowiem stały wolontariat powinien stać się jedną z form rozwoju osobowości ucznia proponowaną mu i wspieraną przez szkołę.