PDF Drukuj Email
Muzeum w Łambinowicach - lekcja historii
Wpisany przez ALitwin   
czwartek, 20 kwietnia 2017 10:50


11-12 kwietnia 2017 roku ponad 100 uczniów klas pierwszych ‘Mechanika” odwiedziło Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Wielu z nich zobaczyło to wyjątkowe miejsce pierwszy raz. Zwiedzanie muzeum rozpoczęło się od gmachu głównego w którym młodzież z dużym zainteresowaniem obejrzała projekcję filmu. Podczas zwiedzania uczniowie utrwalili swoją wiedzę na temat zbrodni katyńskiej, poszerzyli wiadomości na temat historii Łambinowic oraz losów jeńców wojennych z lat 1870-1945.

Pracownicy muzeum zaprezentowali szeroki zakres wiedzy z problematyki jenieckiej. Losy żołnierzy wielu narodowości przedstawione zostały z wyjątkowym pietyzmem prezentując wielowątkowość tego miejsca. Kolejne kroki uczniowie wraz z przewodnikami CMJW w Łambinowicach skierowali na cmentarz jeniecki, na którym pochowano około 6000 żołnierzy z lat 1870-1945. Symbolicznie zapalone znicze oddały hołd poległym. Następnie uczniowie udali się autokarem pod pomnik i miejsca pochówku około 40 tysięcy jeńców radzieckich z czasów II wojny światowej. Krótka historia miejsca przedstawiona przez przewodników oraz symboliczny znicz uczcił los wielu ofiar.

Uczniowie naszej szkoły poznali również historię polskich powstańców warszawskich, losy których trafiły również do tego obozu. Ostatnim smutnym akcentem był los ludności niemieckiej wysiedlanych z terenów ziem odzyskanych. W trakcie funkcjonowania obozu przesiedleńczego w różnych okolicznościach zginęło około 1500 osób. Wizyta naszych uczniów w muzeum poszerzyła ich wiedzę dotyczącą skutków konfliktów, losów wielu ludzi, ofiar wojen, które niosą za sobą tylko śmierć i zniszczenie. Pobyt uczniów w muzeum pozwolił na chwilę zastanowienia i refleksji, pozostawiając na przyszłość nadzieję, że ta smutna historia już się więcej nie powtórzy.

Autorem tekstu i  organizatorem corocznej wycieczki był Tomasz Trubiłowicz.