PDF Drukuj Email
Muzeum Papiernictwa-wycieczka przedmiotowa
Wpisany przez ALitwin   
czwartek, 09 listopada 2023 10:22


Dnia 30 i 31 października 2023 roku klasy 1TR, 1TG, 2TR, 2TG oraz 3TC miały okazję odwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Była to wspaniała okazja do bliższego poznania historii papiernictwa oraz tradycji związanych z tym miejscem. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy serdecznie przyjęci przez pracowników muzeum, którzy zapewnili nam profesjonalne przewodnictwo. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia historycznego, w którym dowiedzieliśmy się o bogatej tradycji papierniczej Dusznik-Zdroju. Następnie udaliśmy się do pierwszej części wystawy, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wyposażenie dawnej papierni oraz dowiedzieć się o procesie produkcji papieru.
Przewodnik z dużym zaangażowaniem opowiadał nam o tradycyjnym sposobie wytwarzania papieru, zaczynając od surowców, takich jak len, konopie czy lniane trociny, a kończąc na technikach czerpania i suszenia papieru. Było fascynująco obserwować, jak kiedyś wykonywano te skomplikowane operacje ręcznie, aż do otrzymania gotowego arkusza papieru.
Następnie przeszliśmy do kolejnej sali, gdzie prezentowane były różne maszyny i urządzenia wykorzystywane w papiernictwie. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak rozwinęła się technologia w tej branży na przestrzeni lat. Widzieliśmy prymitywne urządzenia napędzane siłą wody, a także bardziej nowoczesne maszyny, które pomagały w przerobie surowców i produkcji papieru na większą skalę. Przedostatnią częścią naszej wizyty było zwiedzanie muzealnego zakładu papierniczego. To tu mieliśmy możliwość zobaczyć, jak wszystko, o czym dowiedzieliśmy się wcześniej, praktycznie wyglądało w działaniu.

Zapoznaliśmy się z procesem czerpania papieru, korzystając również z własnych umiejętności. Mogliśmy samodzielnie stworzyć kilka kartek papieru, co było nie tylko zabawne, ale także bardzo pouczające.
Cała wycieczka była niesamowicie pouczająca i interesująca. Mogliśmy poznać również historię banknotów, ich ewolucję oraz technologie zabezpieczające używane obecnie na papierowych pieniądzach. Dowiedzieliśmy się, jak używa się znaków wodnych, hologramów i innych zabezpieczeń, które mają zapobiec fałszowaniu banknotów. To była fascynująca lekcja, która zgłębiła naszą wiedzę na temat dzisiejszych technologii druku banknotów. Byliśmy pod wrażeniem tego, jak wiele detali i pracy włożono w produkcję banknotów.
Wizyta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju była nie tylko edukacyjna, ale również inspirująca. Dowiedzieliśmy się wiele o historii papiernictwa i pracy, jaka stoi za produkcją papieru. Byliśmy pod wrażeniem umiejętności i wiedzy, które musieli mieć dawni papiernicy. Ta wizyta na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci i przyczyni się do lepszego zrozumienia dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Organizatorem wycieczki przedmiotowej była Pani Karina Zakowicz-Obuch.