PDF Drukuj Email
Samochodziarze odwiedzili Politechnikę Opolską
Wpisany przez ALitwin   
poniedziałek, 05 grudnia 2011 07:05

W dniu 01 grudnia 2011r. nasi samochodziarze z IV-tych klas uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w pracowniach samochodowych na Politechnice Opolskiej. Zajęcia były prowadzone przez kadrę tej Katedry.Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w prowadzonych doświadczeniach.

Duże zainteresowanie zwróciła praca studentów tej uczelni nad nowatorskim rozwiązaniem, które ma za zadanie ulepszenie konwencjonalnego układu zasilania w silniku Diesla z szeregową pompą wtryskową, tak aby możliwe było zastosowanie elektronicznego sterowania tym układem. Rozwiązanie to dało by możliwość zmniejszenia emisji szkodliwych substancji oraz zmniejszenia zużycia paliwa jak i zwiększenia mocy tego silnika.
Ciekawe było również krótkie doświadczenie dające możliwość oceny przydatności oleju silnikowego do dalszej pracy. Jak się okazuje żywotność oleju jest znacznie większa i moment wymiany oleju można by było w większości samochodów z powodzeniem wydłużyć.
Byliśmy również na warsztatach, gdzie obserwowaliśmy nad czym obecnie pracują studenci, widzieliśmy:

  • Renault Scenic z silnikiem 1,8 – w którym prowadzone są doświadczenia nad systemem zasilania gazem, oraz doświadczenia nad uzyskaniem zmniejszenia emisji szkodliwych spalin w momencie gdy silnik nie uzyskał jeszcze optymalnej temperatury pracy,
  • Fiat Punto – w którym badany jest napęd z automatyczną bezstopniową skrzynią biegów
    pracę nad pojazdem z napędem hybrydowym,
  • pracę nad nowymi źródłami energii,
  • pracę nad pozyskiwaniem energii w pojazdach samochodowych,
  • pracę własną studentów przy konstruowaniu pojazdów samochodowych.

Opuszczając opolską uczelnię nasi uczniowie zastanawiali się nad wyborem tej uczelni w swojej dalszej edukacji.
Warto również dodać, że niektórzy nauczyciele z Naszej szkoły również byli absolwentami Politechniki Opolskiej i miło wspominają lata spędzone w murach tej uczelni.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Opiekunami wycieczki byli:
Jerzy Stanisławski       
Grzegorz Gryzło          
Tadeusz Gabis