PDF Drukuj Email
CKZiU Nysa Polska –BBZ Grevenbroich Niemcy
Wpisany przez ALitwin   
poniedziałek, 12 grudnia 2016 09:25


Międzynarodowa praktyka zawodowa w ramach projektu Erasmus+ organizowana przez szkoły partnerskie CKZiU Nysa Polska –BBZ Grevenbroich Niemcy

Komisja Europejska nadała nowy impuls działaniom na rzecz podnoszenia świadomości młodych ludzi, ich rodziców oraz wszystkich innych osób uczących się, że kształcenie i szkolenie zawodowe mogą być równie atrakcyjną drogą do kariery, jak tradycyjna ścieżka kształcenia od szkoły średniej do studiów uniwersyteckich. Dlatego też szkoły partnerskie  BBZ Grevenbroich i CKZiU w Nysie zdecydowały się na współpracę w ramach praktyki szkolnej i kładą nacisk na kształcenie i szkolenie zawodowe jako opcję prowadzącą do atrakcyjnej pracy,  dobrego wynagrodzenia i rozwoju kariery zawodowej.

W dniach 12.11-03.12.2016 szkoła CKZiU w Nysie miała zaszczyt gościć uczniów szkoły partnerskiej BBZ Grevenbroich w Niemczech. 5- osobowa grupa z Niemiec przybyła do Polski pod opieką  M. Hanrath, J. Volkera. Ch. Ortmann. W okresie ich pobytu został realizowany program praktyki zawodowej dla obu grup- ze strony polskiej – uczniowie klasy 3TS. Głównymi założeniami spotkania była realizacja treści programowych w zawodzie  mechanik pojazdów samochodowych, które to uczniowie nabywali na zajęciach teoretycznych i praktycznych w szkole jak i w zakładach pracy.

W okresie ich pobytu został zrealizowany atrakcyjny program dla obu grup. 
Ważnymi założeniami wymiany  szkół są: spotkania młodych ludzi, nawiązywanie przyjaźni, kontakt z żywym językiem niemieckim, poznawanie historii, kultury, zabytków.
Na tegoroczny program złożyły się między innymi:

  • Spotkanie organizacyjne i gry integracyjne w szkole
  • Realizacja programu praktyk zawodowych
  • Wyjazd do Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku
  • Gry integracyjne w „ pokojach łamigłówek” – escape room
  • Wizyta w Muzeum motoryzacji- „Hople” w Paczkowie
  • Wspólne wyjście na kręgle

Praktyka zawodowa realizowana była w następujących firmach:

Praktyka została zakończona spotkaniem podsumowującym i wspólnym obiadem.
W wymianie polsko-niemieckiej w ramach praktyki zawodowej wzięło udział łącznie 17 osób. Opiekę nad programem i młodzieżą sprawowali nauczyciele CKZiU pani Sylwia Grabowska – Hoc, pani  Karina Zakowicz- Obuch, pan dyrektor Henryk Mamala, pan Adam Litwin wicedyrektor ds. techniczno-zawodowych.

Uczniowie: Timo Loetzgen, Dominik Pelzer, Marvin Pesch, Marco Schliefer, Tim Wilms, Rafał Zoń, Michał Stocki, Tomasz Kania, Jakub Łukaszów, Paweł Majda,

Termin rewizyty planowany jest na marzec 2017r. w Grevenbroich w Niemczech.

Sylwia Grabowska - Hoc

Poprawiony: poniedziałek, 12 grudnia 2016 09:55